Activities Starting at 8 AM –

Activity

Trip Leader

Time

Max#
Registration

Bird Banding & Identification

Aaron Given, Kiawah Island Wildlife Biologist

8 - 10

20

Tibwin Bird Walk

Danny Carlson, Jestin Clark, Francis Marion NF  Biologists

8 - 12

20

Youth Fishing Workshop

East Cooper Fishing Club

9 – 10
11 - 12

-

Youth Nature Art-Crafting With Shells

McClellanville Arts Council

9 - 3

15

Family Fishing at Sewee Pond

Self Serve

9 - 3

-

Bee Apiary Demonstration

Katie Wean, Jim Strohm Journeymen Beekeepers

10 - 11

-

Bike Trip Swamp Fox Forest Area

Ben Gruber, Trek Bike Shop

10 - 1

-

Bulls Island Auto Tour

Bob Raynor, Bulls Island Guide, Author

10 - 2

15

Bulls Island Birding & Nature Walk

David McLean, Wil Christenson, Cape Romain NWR Bird Surveyors

10 - 2

20

Carolina Bay/Wildflower Walk

Dr. Joel Gramling, Dr. Richard Porcher, The Citadel

10 - 1

20

Face Painting

Awendaw Youth Council

10 - 3

-

Hampton Plantation Tour

Hampton Plantation Ranger

10:00

-

Ion Swamp Trail Hike

John Galbary, Naturalist

10 - 12:30

20

Native Plant Walk at Sewee

John Brubaker, Botanist

10 - 11

15

Nature Photography Workshop

Walter Shockley, Photographer

10-12

20

Red Wolf Program

Rob Johnson, Wolf Caretaker

10 – 11
11:30 - 12:30

-

Reptile Demonstration

Patrick Phillips

10 - 3

-

Sweet Grass Basketry Workshop

Vera Manigault

10 - 12

10

Wambaw Creek Kayak Paddle

Nature Adventures Outfitters

10 - 12

10

Youth Archery

Bowhunters of SC

10 – 11
11 - 12

-

Youth DNR Fishing Simulator

SC DNR

10 - 3

-

Youth DNR Pellet Gun Range

Sgt. Mark Ferrell, SC DNR Officer

10 - 12

-

Youth Stand-Up Paddle Boarding

Coastal Expeditions

10 – 10:30
10:30 – 11

10 per session

Youngsters Creative Crafts

Friends of Coastal SC

10 - 3

-

 

 

 

 

Youth Carnivorous Plants

Dwight Williams
Entomologist

11 - 12

15

Youth Kayaking 101

Coastal Expeditions

11 - 12

14


Activities Starting at 12 PM -  

 

Activity

Trip Leader

Time

Max#
Registration

Wildlife Art Contest Winners Announcement

Olga Caballero,  Nell Daniels

12

 

Backporch Storytellers

Backporch Storytellers Members

12 - 2

-

Hampton Plantation Tour

Hampton Plantation Ranger

12:00
 2:00

-

Youth Pond Ecology

Crystal Herron

12 - 1

15

Tibwin Plantation Tour

Bob Morgan, Archeologist FMNF

1 - 2

15

Bee Apiary Demonstration

Katie Wean, Jim Strohm Journeymen Beekeepers

1 - 2

-

Red Wolf Program

Rob Johnson, Wolf Caretaker

1 - 2

-

Youth DNR Pellet Gun Range

Sgt. Mark Ferrell, SC DNR Officer

1 - 3

-

Edible Plant Walk

Vaughan Spearman, Forester
SC Forestry Commission

1 – 3:30

20

Red Wolf Program

Rob Johnson

1 - 2

-

Wambaw Creek Kayak Paddle

Nature Adventures Outfitters

1 - 3

10

Youth Archery

Bowhunters of SC

1 – 2
2 - 3

-

Youth Exploration of  Rotten Logs

Dwight Williams

2 - 3

15

Raptor Flight Demonstration

Center for Birds of Prey

3 - 4

-

Youth Zip Line Adventure

Charleston Zip Line Adventures

3:30 – 4:30

15

Keynote: Plant Ecology in the Lowcountry: From Discovery to Recovery

Dr. Joel Gramling, The Citadel

4:30

85

Musical Entertainment

 

10 - 3

 

 

 

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top